Lampy witrażowe Tiffany 1 plafony witrażowe 2 witraż oświetlenie do salonu placownia witraży Toffany
ikona strona główna lampa witrażowa tiffany o witrażach

Polska tradycja witrażowa odrodziła się równo ze światowymi prądami, w okresie secesji.

Polska tradycja witrażowa to Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer, to Kraków, to wiele niezrealizowanych projektów, które czekają od lat

Stanisław Wyspiański Józef Mehoffer

witraż Maria z dzieciątkiem
W Polsce tak jak i w innych krajach europejskich sztuka witrażowa kwitła w średniowieczu. Wszystkie gotyckie budowle ozdabiano szklanymi kompozycjami. Jednakże Polskę, tak jak i całą Europę, dotknął kryzys witrażownictwa, choć przyszedł do nas dopiero z wiekiem XVII. Analogicznie, odrodzenie twórczości witrażowej nastąpiło w Polsce później niż w innych krajach Europy – pod koniec XIX wieku. Związane było ono z ogólnym prądem rozwoju sztuki polskiej w zaborze austriackim, gdzie Polacy posiadali szerokie swobody.

To Kraków stał się centrum polskiego witrażownictwa. W 1895 roku rozpoczęto studia nad renowacją katedry na Wawelu. Szybko okazało się, że witraże będą nieodłączną częścią tej restauracji. W 1897 roku Stanisław Wyspiański z własnej inicjatywy wykonał kartonowe szkice witraży, które jednak zostały odrzucone. Problem wyboru artysty i projektu odsuwano w czasie, aż do 1904 roku, gdy Józef Mehoffer otrzymał propozycję wykonania szkiców witraży. Według projektu artysty przedstawiały one polskich świętych oraz Chryatusa i Maryję. Witraże zaczęto realizować w 1909 roku w znanym krakowskim zakładzie Żeleńskiego, prace trwały kilkanaście lat.

Ze S. Wyspiańskim i J. Mehofferem wiążą się najświetniejsze tradycje polskiej sztuki witrażowej. To Oni stworzyli najwspanialsze polskie witraże, ale również kartonowe projekty nigdy nie zrealizowane. Czasem też współpracowali - razem stworzyli witraże do Kościoła MariackiegoKrakowie.

Znane witraże S. Wyspiańskiego wykonane zostały dla kościoła Ojców FranciszkanówKrakowie. to przedstawienia Św. Franciszka, . Salomei oraz niezapomniane, stylizowane wyobrażenie Boga Ojca, nazwane przez autora ,,Stań się!". Wyspiański także zaprojektował monumentalne witraże dla Katedry Lwowskiej. Niestety nie zostały one zrealizowane.

W naszej
Pracowni Witraży wykonaliśmy witraż według jednego z najpiękniejszych projektów S.Wyspiańskiego - Apollo Spętany.