Polska tradycja witrażowa odrodziła się równo ze światowymi prądami, w okresie secesji.
Polska tradycja witrażowa to Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer, to Kraków, to wiele niezrealizowanych projektów, które czekają od lat.
W Polsce tak jak i w innych krajach europejskich sztuka witrażowa kwitła w średniowieczu. Wszystkie gotyckie budowle ozdabiano szklanymi kompozycjami. Jednakże Polskę, tak jak i całą Europę, dotknął kryzys witrażownictwa, choć przyszedł do nas dopiero z wiekiem XVII. Analogicznie, odrodzenie twórczości witrażowej nastąpiło w Polsce później niż w innych krajach Europy – pod koniec XIX wieku. Związane było ono z ogólnym prądem rozwoju sztuki polskiej w zaborze austriackim, gdzie Polacy posiadali szerokie swobody.
To Kraków stał się centrum polskiego witrażownictwa. W 1895 roku rozpoczęto studia nad renowacją katedry na Wawelu. Szybko okazało się, że witraże będą nieodłączną częścią tej restauracji. W 1897 roku Stanisław Wyspiański z własnej inicjatywy wykonał kartonowe szkice witraży, które jednak zostały odrzucone. Problem wyboru artysty i projektu odsuwano w czasie, aż do 1904 roku, gdy Józef Mehoffer otrzymał propozycję wykonania szkiców witraży. Według projektu artysty przedstawiały one polskich świętych oraz Chryatusa i Maryję. Witraże zaczęto realizować w 1909 roku w znanym krakowskim zakładzie Żeleńskiego, prace trwały kilkanaście lat.
Ze S. Wyspiańskim i J. Mehofferem wiążą się najświetniejsze tradycje polskiej sztuki witrażowej. To Oni stworzyli najwspanialsze polskie witraże, ale również kartonowe projekty nigdy nie zrealizowane. Czasem też współpracowali - razem stworzyli witraże do Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Znane witraże S. Wyspiańskiego wykonane zostały dla kościoła Ojców Franciszkanów w Krakowie. Są to przedstawienia Św. Franciszka, bł. Salomei oraz niezapomniane, stylizowane wyobrażenie Boga Ojca, nazwane przez autora ,,Stań się!". Wyspiański także zaprojektował monumentalne witraże dla Katedry Lwowskiej. Niestety nie zostały one zrealizowane.
W naszej Pracowni Witraży wykonaliśmy witraż według jednego z najpiękniejszych projektów S.Wyspiańskiego - Apollo Spętany.